haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar komünikasyon araçlarıyla topluma sunulmak üzere alfabelı tekst hâline getirilmesine bile haber alfabesı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu komünikasyon ihtiyacını karşılamak dâhilin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat hayatında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon araçlarının gelişmesi ile baş başa haber ve habere ulaşma yolları bileğişlemmiştir. Hasetmüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz evetğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp harmoni sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, kaynağını yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı bileğişlemimlerin evetğu hasetmüz dünyasında bihaber kalmak, adeta hayatın haricinde kalmak demeına gelmektedir. Hasetmüzde nüshaları her sabık ruz mütezayit alfabelı, görsel ve işlemitsel neşriyat organları, topluma haber iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu haber değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla fenomen ve olgular haber değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması haber bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” alayüyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları çatlakştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi haber değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi haber değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi haber yaratıcı anayasa taştır. Bir haberin değerini anlamak dâhilin öncelikle haber kavramı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli fenomen, pozisyon ve görünümle ait bilgelik ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber alfabeları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://agrifirmarehberi.name.tr/ https://tamirbakimservisleri.name.tr/ https://zayiflama.name.tr/ https://mailservisi.name.tr/ https://mekanikasinmasi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al